Ubiquinol Powiększ obraz

Ubiquinol

310

Nowy produkt

60 kapsułek - 50 mg

Ubiquinol:

  • Posiada zredukowaną formę koenzymu Q10, jest bio-identyczny z naturalnym koenzymem Q10 i lepiej przyswajalny
  • Odpowiedzialny za produkcję energii w organizmie

Więcej szczegółów

93,70 zł Brutto

Więcej informacji

Ubichinol (ang. Ubiquinol) jest zredukowaną formą (bogatszą o dwa elektrony) Ubichinonu (ang. Ubiquinone) czyli Koenzymu Q10 (ang. Coenzyme Q10 / CoQ10), która jest formą aktywną spełniającą kluczową rolę w komórkach i umożliwiającą uzyskanie energii z pożywienia.  To właśnie Ubichinol jest bezpośrednio odpowiedzialny za produkcję "paliwa" komórkowego - ATP. W naszym organiźmie obie formy współistnieją ze sobą i przechodzą jedna w drugą w wyniku utleniania (utlenioną formą jest Ubichinon) lub redukcji (zredukowaną formą jest Ubichinol). W plaźmie młodego i zdrowego człowieka Ubichinol stanowi ponad 90% całkowitego Koenzymu Q10.

Nazwy Ubichinol i Ubichinon pochodzą od tego, że Koenzym Q10 obecny jest we wszystkich komórkach organizmu i we krwi (ubiquitous - wszechobecny) oraz z powodu budowy chemicznej (chinon, chinol).
Substancję tą po raz pierwszy odkryto w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Jako suplement diety Koenzym Q10 pojawił się w latach osiemdziesiątych za sprawą amerykańskiej firmy Life Extension.
Ubichinol natomiast został wprowadzony na rynek suplementów w 2007 roku przez japońską firmę Kaneka, która opatentowała metodę jego otrzymywania. Jest on dużo trudniejszy do wyprodukowania niż Koenzym Q10. W związku z tym jest również droższy.

W przypadku przyjmowania Koenzymu Q10 jako suplementu diety, jest on przetwarzany w Ubichinol. Ta zdolność organizmu zmniejsza się z wiekiem lub może być upośledzona w młodym wieku z powodów genetycznych (częściej występujących wśród Latynosów i Azjatów). Uważa się, że zdolność przetwarzania Ubichinonu w Ubichinol po 35 roku życia jest zbyt mała i powinno się stosować wtedy Ubichinol w formie suplementu diety.

Ubichinol wchłania się znacznie lepiej od Ubichinonu z przewodu pokarmowego. Dużo większe korzyści wynikające z jego stosowania związane są z silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi Ubichinolu, których Ubichinon nie ma. W organiźmie dzieci z zespołem Downa obserwuje się bardzo duży stres oksydacyjny, który naukowcy z kliniki pediatrycznej University of Cincinnati z Ohio byli w stanie skorygować podając chorym dzieciom Ubichinol ( w dawce 10 mg/kg/dzień przez 3 miesiące). W wielu innych badaniach, kiedy używano Ubichinon (tradycyjny suplement Koenzymu Q10), żeby znormalizować stres oksydacyjny w takiej sytuacji, nie osiągnięto pozytywnych rezultatów.

Nasza własna produkcja Ubichinolu jest zazwyczaj wystarczająca do około 30 roku życia i potem spada z wiekiem, co wydaje się korelować z tak zwaną mitochondrialną teorią starzenia się. Zgodnie z tą teorią, razem ze spadkiem produkcji energii komórkowej w mitochondriach postępującym z wiekiem, wzrasta ryzyko nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, co objawia się jako zwiększenie częstotliwości występowania chorób i zwiększone ryzyko śmierci. Porównajmy przeciętnego tryskającego energią nastolatka do osoby w podeszłym wieku pozbawionej energii, korzystającej z częstych drzemek, wymagającej pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Mitochondrialna teoria tłumaczy proces starzenia się postępującym w czasie ubytkiem ilości mitochondriów w komórkach oraz spadkiem ich zdolności do wytwarzania energii (patrz: PQQ i Niagen). Koreluje to również ze spadkiem ilości własnego Ubichinolu, bez którego produkcja energii komórkowej jest niemożliwa.

Niedobory Ubichinolu obserwuje się w przypadku większości przewlekłych chorób, niezdrowego trybu życia, nadmiaru stresu, dużej aktywności fizycznej i umysłowej lub w przypadku chorób uwarunkowanych genetycznie.

Serce jest tym mięśniem w naszym ciele, który pracuje najciężej i potrzebuje najwięcej energii. Ilość mitochondriów w komórkach mięśnia serowego jest największa spośród wszystkich komórek organizmu. Dlatego też organ ten jest najbardziej wrażliwy na zaburzenia w produkcji energii komórkowej i deficyt Ubichinolu w organiźmie. Najbardziej spektakularne, pod względem potencjalnych korzyści zdrowotnych, wydaje się stosowanie tego suplementu u chorych z niewydolnością krążenia.

Leki statynowe działają w organiźmie poprzez hamowanie ważnego enzymu (reduktazy HMG-CoA), który oprócz tego, że uczestniczy w syntezie cholesterolu w organiźmie, jest również odpowiedzialny za inne szlaki metaboliczne i procesy biochemiczne. Prawidłowe funcjonowanie reduktazy HMG-CoA jest potrzebne między innymi do przemiany witaminy K1 w K2 (witamina K2 zapobiega odkładaniu się wapnia w blaszkach miażdżycowych), do używania ketonów jako źródła energii komórkowej (bardzo ważne do wykorzystania wysokiej jakości tłuszczów w pożywieniu) oraz do produkcji w organiźmie całkowitego koenzymu Q10.
Działania uboczne leków statynowych (n.p. bóle mięśniowe, demencja, brak energii/osłabienie ogólne) wydają się być najbardziej związane z powodowanym przez nie niedoborem Ubichinolu i Ubichinonu. Dlatego bardzo wielu lekarzy uważa, że niepoinformowanie osób biorących statyny o potrzebie uzupełniania Koenzymu Q10 (najlepiej w formie Ubichinolu) jest poważnym błędem. Wielu lekarzy uważa, że farmaceutyki te mogą pomagać w rozwoju problemów zdrowotnych, którym mają zapobiegać i to głównie z powodu złego wpływu na produkcję energii na poziomie komórkowym poprzez obniżenie własnej produkcji Koenzymu Q10.

Oprócz wymienionych powyżej problemów medycznych często stosuje się Koenzym Q10 (lub jeszcze lepiej Ubichinol) w nadciśnieniu tętniczym, w chorobie niedokrwiennej serca, w stanach zapalnych dziąseł i chorobach przyzębia. Obserwuje się też korzyści wynikające ze stosowania tego suplementu w cukrzycy i innych przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych organizmu (n.p. w demencji typu Alzheimera).

Zgodnie z mitochondrialną teorią starzenia się właściwa kontrola naszych genów jest związana z prawidłowym funkcjonowaniem mitochondriów i odpowiednio wysoką produkcją energii przez komórkę. Prawidłowy metabolizm, uzyskiwanie energii we właściwy sposób i w wystarczających ilościach, są objawami zdrowia. W takich komórkach stres oksydacyjny jest kontrolowany, neutralizowany i istnieje małe prawdopodobieństwo przemian w kierunku nowotworowym. Dlatego jest wiele prac naukowych pokazujących pozytywną rolę suplementacji Koenzymem Q10 w zapobieganiu i leczeniu nowotworów złośliwych. Właściwa ilość energii komórkowej jest również bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Dlatego suplementacja Ubichinolem może być istotna w AIDS.

Skład: ubiquinol, olej z siemienia lnianego, otoczka kapsułki: żelatyna, woda oczyszczona, substancje utrzymujące wilgoć: glicerol, barwniki: mączka chleba świętojańskiego, wosk pszczeli, przeciwutleniacz: lecytyna słonecznikowa (wolna od GMO), d-alfa-tokoferol (wit. E)